OLGA BORAWSKA
elektroniczny live set: Jakub Buchner
plecionki: @yarnowska
Show room obrazów, rysunków i obiektów czerpiących z surrealistycznego dziedzictwa zapisu automatycznego (écriture automatique) wraz z DJ setem w ogrodzie.

Tytuł wystawy #pogoda w kratkę odnosi się do tzw. pogody ducha, całego spektrum emocji od stanów totalnej depresji aż po euforię. Cały projekt malarski nawiązuje do rysunków automatycznych oraz formy brudnopisu.
Rysunek automatyczny został opracowany przez surrealistów jako sposób wyrażania podświadomości, który stosując przypadek, jest w dużej mierze wolny od racjonalnej kontroli. Stąd powstałe formy mogą być częściowo przypisane podświadomości i ujawniać psychiczne treści, które w przeciwnym razie zostałyby stłumione. Niektórzy spirytualiści uważali, że to kontrola duchowa, która wytwarza rysunek, jednocześnie fizycznie przejmując kontrolę nad ciałem. Rysunki, które tworzy Olga, towarzyszą jej od wielu lat. Inspiruje ją bezwiedne rysowanie, malowanie, bazgranie i niezobowiązująca forma brudnopisu, kartki, białej płaszczyzny. Każdemu zdarzyło się bazgrać po papierze, jest coś pierwotnego w impulsie, jaki płynie z zetknięcia się z czystą kartką i przekształceniu myśli w linie. Stan taki sprawia, że wyłącza się kontrola i jednostka wprowadza się w stan abstrakcyjny.
W trakcie procesu twórczego wytworzyło się wiele motywów, którymi artystka się posługuje – kratka, hasztagi z podpisami obrazów oraz piłka plażowa. Motyw kratki, która w skojarzeniu z zeszytem w kratkę staję się również formą dwuznaczną, jest z jednej strony bezpieczna, bardzo określona, a z drugiej ograniczająca i nadająca pewien formalny rygor. Piłka jest symbolem wolności, zabawy i chęci uwolnienia się od schematów. To również symbol długo wyczekiwanych wakacji za czasów szkolnych (notabene zawsze na początku roku szkolnego artystka robiła na końcu zeszytu kalendarz, w którym odliczała wraz z całą klasą dni do wakacji). Piłka w swej formie jest też opozycją do sztywnego schematu kratki. Artystka abstrakcje zestawia z figuratywnymi przedstawieniami oraz tytułami w formie hasztagów, które razem są pewnego rodzaju słowno–wizualną zabawą. Malarstwo jest dla niej izolatorem nadmiaru emocji złych
i dobrych, które przetwarza w pewnego rodzaju żart, groteskę i historię.
Tytuły obrazów:
#blueblueelectrictbluethatsthecolourofmyroom
#wewnętrzny demon zamienił się w pikusia
#trzy plus trzy może być osiem i nie kłoć się ze mną
#słońce wschodzi na wschodzie zachodzi na zachodzie to mój ulubiony cytat            #czekam aż piłka mnie dotknie
#the party is over
#jola lojalna, jola nie lojalna
#a może problem jest we mnie
#splot słoneczny


opieka kuratorska, projekt plakatu i broszury: Izabela Łęska
montaż wystawy: Janusz Frączek
OLGA BORAWSKA
Artystka audiowizualna, malarka. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Dyplom licencjacki realizowała
w pracowni Sztuki Domeny Publicznej pod kierunkiem dr Krzysztofa Wodiczko, natomiast magisterski w Pracowni Przestrzeni Malarskiej pod kierunkiem Leona Tarasewicza.
W swoich pracach odnosi się do sytuacji społeczno kulturowych, opisując przy tym powszechną zmienność i przeciwieństwo wobec jednoznaczności, konserwatywności, stereotypów i schematów. Nie ogranicza się do jednego medium, wykorzystuje malarstwo, fotografię, film.
@o.borawskaa
JAKUB BUCHNER
Pochodzi z Warszawy. Gitarzysta, wokalista i producent muzyczny. Współtworzy projekty ŻAL i kuzugo. Stworzył muzykę do dokumentu ,,Czarne złoto Warszawy", brał udział
w projekcie WIO i tworzył projekt Wicked Giant. Rozerwany między eksperymentalną improwizacją, a smacznymi tanecznymi produkcjami. Ściąga te dwie przestrzenie robiąc sobie między nimi swoje miejsce.
@jakub_buchner_cokolwiek
OLGA JARENIOWSKA-FABIJAŃCZYK
Od czasu covid-19 zręcznie plecie trzy po trzy. Na co dzień makijażystka, zabrała się za fach, który w jej rodzinie przechodził wśród kobiet z pokolenia na pokolenie – szydełkowanie. Na wernisażu pokaże nową kolekcję plecionek – Yarnowska x Kopuła.9
@yarnowska 

Back to Top